Prodejna: Klatovská třída 26, Plzeň

košík je prázdný

Poradna k obuvi

RADY A ZKUŠENOSTI S VÝBĚREM VHODNÉ OBUVI PRO VAŠE DÍTĚ.

Náš syn měl od malička ortopedický problém, který řešíme, probíráme s ortopedy a fyzioterapeuty. Další zkušenosti získáváme při prodeji obuvi v našem kamenném obchodě v Plzni.

Nevím, jestli je to problém jenom Plzně a blízkého okolí, ale .... do obchodu přicházejí zákazníci a jejich děti mají na širokých chodidlech úzké botičky.

Když sundáte děcku botky, vyndáte stélku /vložku/ z boty a necháte dítě stoupnout si na ni, často zjištujeme, že chodidlo je širší než  stélka, vnitřní prostor na chodidlo, na prsty. Dochází pak k deformitě prstů jako jsou, vbočený palec, vybočený malík, popř. kladívkové prsty, stlačování malíčků, jejich pokrčování, otlaky ....navíc když je chodidlo stažené dochází k ochabování svalstva a nevytváří se dostatečně klenba. 

Velmi častým nešvarem u výrobců a to i u velmi známých, dražších značek jsou úzké špičky. Takové boty jsou dnes moderní, ale po zdravotní strance nevhodné. Kulaté, dostatečně široké špičky podle vašeho konkrétního chodidla je to správné. 

Je také důležité oddělit od sebe šířku chodidla a jeho výšku /nárt/. Často vidíme nožky nízké přes nárt, štíhlé přes kotník ALE široké, rozpláclé chodidlo v důležité prstní části. Pokud na takovou nožku obujete úzké boty, budou určitě slušivé, maminky argumentují tím, že jsou krásně štíhlé a dětem sluší. Ano, ale .....

Co byste měli vědět? Že existují stupně šířek obuvi, ne jen u běžecké obuvi pro nás dospělé, ale i u dětské obuvi. Aby to nebylo jednoduché, čeští výrobci používají vlastní označení a zahraniční značky zase jiné.

V našem obchodě najdete úzkou obuv zn.Richter se systémem WMS-m, lehká, s pružnou podešví a pevným opatkem.

Na druhé straně u nás najdete italské Primigi s širší podešví a stejnými vlastnostmi, další značky DD Step, Keen .....český Pegres, Béďa obuv, Sante.

V další řadě je to právě barefoot obuv která má kulaté široké špičky a pružnou podrážku.

Pokud si nebudete vědět rady s šířkou obuvi, jednoduchý recept: ve stoje změřte chodidlo u kořenu, v nejširší části u palce a malíčku. Vyberte obuv podle své představy, napište její požadovanou velikost, šířku a my jí konkrétně přeměříme.

Zákaznící nakupující přes e-shop většinou vybírají obuv podle vzhledu a také na základě referencí ze svého okolí. Například bývá oblíbená značka LBL - má výbornou cenu, dobře se prodává, ale také se hodně vrací zpět. Proč? Obuv se vyzouvá. Snažím se u obuvi psát šířky, délky stélky a na jaký typ chodidla je obuv určena, přesto pak zákazník obuv vrací s tím, že se dětem obuv vyzouvá. Zpětně zjišťujeme, že dítě mělo chodidlo užší a nemělo změřenou výšku nártu.

Prosím, věnujte víc času údajům o obuvi a sami přeměřte svoje ratolesti. Jak na to?

DÉLKA CHODIDLA

Chodidlo přistavte ke stěně (obr.1)

DSCF2823

Pak změřte metrem chodidlo směrem od stěny až k nejdelšímu prstu - (obr.2).

DSCF2824

Nyní máte změřenou délku chodidla. Přidejte nadměrek 10-15mm podle věku dítěte. Pokud začíná dítě chodit, nedoporučuji nadměrek větší než 10mm,jinak bude dítě zakopávat, případně se obuv bude přes patu vyzouvat.

ŠÍŘKA CHODIDLA

Přeměřte dle obr.3.

DSCF2825

Příklad špatného výběru obuvi - obr. 4 - stélka vyndaná z obuvi a na ní příliš široké chodidlo.

 Obrázek č. 4

VÝŠKA NÁRTU

Na obr. 5 ukazujeme, jak přeměřit výšku nártu. Prodáváme velké množství značek obuvi kvůli rozdílným šířkám a výškám na obutí nártu. Často nám volají maminky o radu ohledně nártu. Na e-shopu například píšeme, že obuv LBL je určena na nohu s vyšším nártem, ale jak mají rodiče vědět, že jejich dítě má vysoký nárt? Když budete mít pochybnost, u konkrétního zboží pošlete dotaz Zeptat se na produkt. Do dotazu napište délku, šířku nohy a výšku nártu. My pak přeměříme u konkrétní velikosti obuvi možnou výšku nártu – neboli, zda se noha Vašeho dítěte do boty vejde.

Výška nártu se měří od země, pak vedete metr přes nárt a opět končíte u země. Měříte tak nártový oblouk. Tento údaj, rozměr vypovídá o vaší potřebné výšce prozutí v konkrétní obuvi. Například naměříte 15cm oblouk, pošlete dotaz u konkrétního modelu přes Zeptat se na produkt, já prozutelnost na obuvi přeměřím.

DSCF2828

ŠÍŘKA KOTNÍKU

Dalším důležitým faktorem je šířka kotníku. Občas vídáme chodidla široká, plochá s nízkým nártem a s úzkým kotníkem. Pak bývá s výběrem správné obuvi trochu problém. Když na takovouto nožku nazujete obuv určenou na vysoký nárt a ještě o 2cm delší, nebude se dítěti opravdu dobře chodit… Snažíme se proto u obuvi psát, zda je určena pro úzký nebo široký kotník. Šířka kotníku podle mého názoru kvalitně změřit nelze.

OBUV BAREFOOT

Mezi maminkami kupujícími obuv barefoot se rozšířila mylná informace, že nadměrek je možný i 20mm. I ta nejlehčí a nejohebnější obuv delší o 2cm není pro dětskou nohu zdravá. Nepřirozeně prodlužuje chodidlo. Známe několik fyzioterapeutů, kteří doporučují barefoot, ale ani jeden nedoporučuje tak velký nadměrek, proto netušíme, odkud se tato mylná informace rozšířila. Maminky kupující svým dětem klasickou obuv s pevnou patou takové nadměrky požadují velmi sporadicky – poučeny ortopedy. Existují velké rozdíly v názorech lékařů na zdravou obuv našich dětí Téměř každý den si o tom povídáme s maminkami v obchodě, různé názory nás obohacují. Každá strana má svoji pravdu, každé dítě potřebuje vlastní přístup. Vidíme na jedné straně prodávat ortopedické boty vyrobené na zakázku, vysoký tuhý opatek až k lýtku, podrážka bývá tuhá a těžká. Naopak jindy přijde maminka pro barefoot obuv, zjistila si o této obuvi dostatek informací, ale po obutí je překvapená, proč kůže pevně neobepíná celé chodidlo, že se na botě dělají varhánky, že nožička v botě nevypadá dobře, že je příliš buclatá, kulatá,

Pokud je to první dítě, které jste se rozhodli obouvat do barefoot a nepatříte do skupiny zkušenějších maminek, je to těžké. Je potřeba si uvědomit, že obuv barefoot od podrážky až k svršku slouží pouze jako materiál chránící chodidlo od venkovního prostředí. Je volná, pružná, nijak nemá nohu stahovat, pouze natolik aby se nevyzouvala - zde jsme zpět u měření a výběru vhodné boty.

Zákaznice vybírající klasickou botičku to mají jednoduší – vyberou správně široké boty, kulaté špičky, obuv s vyndavací stélkou, lehké, ohebné v 1/3 a s pevným kotníčkem. Suchý zip nebo tkanička pak kůži přitáhne k chodidlu.

Prosím, věnujte čas dobrému výběru obuvi, my se budeme snažit dobře měřit, popisovat obuv podle zkušeností z kamenného obchodu. Napište nebo zavolejte o radu!

Děkuji za Váš čas,

Martin Veselý

Vytisknout